
Psychoanaliza a współczesność
Chyba wszyscy chcielibyśmy żyć w czasach spokojnych, nie musieć borykać się z niedostatkiem i niepewnością. Właśnie niepewność jest szczególnie dotkliwa. Zarówno dla indywidualnych osób, jak i społeczeństw. Próbujemy zmienić świat zewnętrzny, „naprawić” innych ludzi, co bywa zadaniem niemożliwym do wykonania. Trudno dokonać zmiany, jeśli trudność umieszczamy na zewnątrz, jeśli niechciane uczucia lokujemy w innych ludziach. Psychoanaliza podejmuje próby zrozumienia zjawisk dziejących się w społeczeństwach i robi to w sposób fascynujący i odważny. Psychoanaliza podejmuje pytania Więcej…

Terapia w grupie i poprzez grupę
Aktualnie trwa nabór do niewielkiej, zamkniętej grupy terapeutycznej. Grupa przewidziana jest na nieco ponad 2 lata. Będziemy się spotykać w czwartkowe wieczory. Każda sesja trwa 90 minut i będzie kosztować 90 złotych. Przystąpienie do grupy poprzedzają indywidualne konsultacje, pełnopłatne, których ilość uwarunkowana jest indywidualnie. Dlaczego warto przystąpić do grupy? Terapia grupowa rzadko jest terapią pierwszego wyboru. W powszechnym przekonaniu (tak powszechnym, że nawet część środowiska terapeutycznego zdaje się mieć podobne zdanie), terapia grupowa nie jest Więcej…

Słowo w czasach zarazy cz. 1
W sytuacji, kiedy informacji jest niewiele lub są niepewne, wzrasta w nas lęk, poczucie bezradności i zagubienia. Teraz jest taka sytuacja – nie wiem, co będzie, nie wiemy, jak długo będzie to trwało, nie wiemy, jak się skończy. Wiem tylko, co jest tu i teraz. Zaczynamy cykl tekstów innych autorów oraz własnych, które – mamy nadzieję- pomogą poradzić się z wewnętrznym napięciem. “Pomimo, iż zostaliśmy w sposób gwałtowny oraz brutalny skonfrontowani z zapomnianą przez nas Więcej…

Objawy psychosomatyczne – co mówi nam nasze ciało?
Przywykliśmy do rozdzielania sfer soma i psyche. Z katarem czy bólem brzucha idziemy do internisty, z płaczliwością do psychologa. Mamy również świadomość, że istnieją obszary, w których drogi symptomów fizycznych i psychicznych krzyżują się tworząc tak zwane objawy psychosomatyczne. Najczęściej objawy psychosomatyczne są kojarzone z reakcją na silny stres. Kiedy ktoś skarży się na częsty ścisk w żołądku, nudności, uczucie „guli w gardle”, bóle głowy, często wywołuje to myśl, że jest to osoba żyjąca w ciągłym stresie i napięciu. Więcej…

Skąd się bierze depresja?
Moje antydepresanty nie działają. Pomocy! Ten, kto znajdzie skuteczne lekarstwo na depresję ma szanse stać się psychologicznym celebrytą. Mogę sobie wyobrazić, jak Woody Allen robi o takim człowieku kolejny film, widzę memy w Internecie, może ktoś wyleczony napisze piosenkę. No tak, lekki ton, a czy z depresji można żartować? Z samej depresji pewnie nie, z tego, co myślimy o jej przyczynach już tak. O tym, jak potwornym cierpieniem może być depresja wiedzą ci, którzy Więcej…

Tully, czyli początki macierzyństwa (czasami)
Uwaga! Zdradzam sporą część fabuły. http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1+polski-46043 Marlo, mama trójki, jest postacią dość realistyczną. Nocne wstawanie do niemowlęcia, bałagan w domu, rozpacz matki, kiedy świeżo ściągnięte mleko wylewa się z pojemnika (mamy korzystające z laktatorów doskonale znają to uczucie), zmagania z pociążowym ciałem – tak może wyglądać wczesne macierzyństwo. Oprócz niemowlęcia jest jeszcze dwoje starszych dzieci i pracujący mąż. Troje dzieci, z których każde ma inne potrzeby. I małżeństwo – wystarczająco dobre. I dom do ogarnięcia. Więcej…

Dlaczego warto zdecydować się na terapię grupową (bo naprawdę warto)?
Terapia grupowa rzadko jest terapią pierwszego wyboru. W powszechnym przekonaniu (tak powszechnym, że nawet część środowiska terapeutycznego zdaje się mieć podobne zdanie), terapia grupowa nie jest w stanie pomóc pacjentowi tak jak terapia indywidualna. Uważa się, że w grupie pacjenci nie mają szans naprawdę przepracować swoich problemów, że nie ma dla nich miejsca, że nie można się skupić na człowieku w takim stopniu, jak jest to możliwe w terapii indywidualnej. Terapia grupowa bywa uważana za Więcej…

Grupa wsparcia dla matek niemowląt i małych dzieci
Grupa wsparcia dla matek niemowląt i małych dzieci Dobre i złe chwile są nierozdzielnie złączone. (…) Pamiętam, że szłam do łóżka kompletnie przebudzona, wiedząc, że mój przerwany sen zmieni następny dzień w piekło, że będzie więcej strasznych słów, więcej potrzeby pocieszania, ponieważ z powodu mojego zmęczenia będę się złościła na dzieci bez przyczyny, którą mogłyby zrozumieć. Pamiętam, jak myślałam, że już nigdy nie będę śnić. (A. Rich) Niedawno zostałaś mamą. Wraz z pojawieniem się Więcej…

Czy można mnie wyleczyć?
„Czy można mnie wyleczyć? Czy miała pani kiedyś takiego pacjenta? Czy pracował pan z taką osobą jak ja? Jak się nazywa moja choroba?” Czasem pacjenci zadają te pytania wprost, a pewnie częściej mają je w głowie. Niewypowiedziane, ale bardzo ważne. Bo przecież do psychoterapeuty przychodzi się z „czymś”, z poczuciem, że coś jest nie tak. Czasami lekarz podczas wizyty w POZ rzuci: ma pani depresję. Czasami przeczytany artykuł pokazuje zbiór objawów, które znajdujemy u siebie Więcej…

Jak działa i czy skuteczna jest psychoterapia?
Dla osoby, która decyduje się zainwestować znaczne środki finansowe i czasowe (to też przecież ważne) w leczenie, pytanie o jego skuteczność jest kluczowe. Zrozumiała jest potrzeba, by empirycznie udowodnić, że psychoterapia ma uzasadnienie, że jest uczciwą i skuteczną metodą leczenia, dobrze byłoby w określić, które podejścia psychoterapeutyczne są szczególnie godne uwagi. Powszechne jest przekonanie, że jedyną terapią mającą podstawy naukowe, przebadaną i o udowodnionej skuteczności jest psychoterapia kognitywno-behawioralna. W ostatnim czasie mnożą się kolejne podejścia Więcej…