fbpx

Dobry psycholog dla dorosłych, czyli kto?

Jeśli się leczyć, to u najlepszych. Wiadomo. Jeśli wybrać dentystę, to najlepszego. Kardiologa, dermatologa, pediatrę też trzeba wybrać możliwie najlepszego i „nie za miliony”. Dlaczego miałoby być inaczej z wyborem psychologa.? W zasadzie wydaje się, że wybór psychologa jest nawet trudniejszy, a osoba, do której trafimy, powinna spełniać jeszcze wyższe wymagania. Decyzja o wizycie u …

Dobry psycholog dla dorosłych, czyli kto? przeczytaj więcej »

Czym różnią się nurty terapeutyczne i który wybrać?

Rozważając psychoterapię, często nie wiemy, gdzie się udać, do kogo zadzwonić, jak wybrać terapeutę i który nurt jest „najlepszy”.    Warto zacząć od podstaw. Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych. Metoda opiera się przede wszystkim na rozmowie pomiędzy dwiema osobami lub w grupie.   Psychoterapia może odbywać się w gabinetach prywatnych, ale również w ramach NFZ.   NFZ …

Czym różnią się nurty terapeutyczne i który wybrać? przeczytaj więcej »

Czym jest bullying?

Słowo bullying tłumaczymy na język polski jako nękanie, prześladowanie, zastraszanie. Jest to znęcanie się nad drugą osobą, działanie na jej szkodę w taki sposób, by czuła napięcie, strach, ból (także psychiczny). Bullying początkowo rozpoznawano jako przejaw specyficznej przemocy, ale również mobbingu w miejscu pracy. Nowe podejście do bullyingu ujmuje problem szerzej, dostrzegając go także w …

Czym jest bullying? przeczytaj więcej »

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy i sposoby leczenia Dla wielu z nas praca stanowi nie tylko źródło utrzymania. Bywa, że wiąże się ona z pasją, jest sposobem na życie, dostarcza nie tylko satysfakcji, ale pozwala również na zacieśnianie więzi. Praca zawodowa nieodzownie łączy się także ze stresem. Problem wypalenia zawodowego może dotknąć każdego z nas. …

Wypalenie zawodowe przeczytaj więcej »

Psycholog dzieci i młodzieży- jakie ma zadania i jak wybrać

Oferta pomocy specjalistycznej w obszarze emocjonalności i rozwoju dla dzieci i młodzieży staje się coraz bogatsza. Związane jest to z rosnącym rozumieniem wyzwań i trudności doświadczanych przez młode osoby w trakcie rozwoju, przemian społecznych i wydarzeń w życiu rodziny oraz zapotrzebowaniem na wsparcie.   Współczesna wiedza na temat procesów rozwojowych, istotności opiekowania poszczególnych ważnych jego etapów, …

Psycholog dzieci i młodzieży- jakie ma zadania i jak wybrać przeczytaj więcej »

O co pyta psycholog dziecięcy?

Wizyta z dzieckiem u psychoterapeuty dziecięcego czy też psychologa niemal zawsze jest bardzo emocjonująca. Rodzice mogą obawiać się oskarżeń o to, że problemy ich dziecka są ich winą. Niektórzy rodzice spodziewają się, że terapeuta uzna ich za zaniedbujących, opuszczających rodziców, nie myślących o dziecku. Co gorsza, obawy te mogą dotyczyć również treści niewyrażonych – nawet …

O co pyta psycholog dziecięcy? przeczytaj więcej »

Jak wybrać psychologa dziecięcego?

 Moment, w którym rodzic podejmuje decyzję o tym, że trzeba zapisać dziecko na konsultację do psychologa dziecięcego może być bardzo trudny. Czasami rodzic widzi, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Czasami samo dziecko, zwłaszcza jeśli osiągnęło wiek nastoletni komunikuje, że „potrzebuje z kimś porozmawiać”. Spis treści: Wykształcenie psychologa dziecięcego? Diagnoza nie jest leczenie Jak …

Jak wybrać psychologa dziecięcego? przeczytaj więcej »

Przemoc psychiczna- czym jest i jakie może mieć skutki

Przemoc, nadużycie, trauma to określenia, które w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Kojarzą się często z atakiem fizycznym, jednorazową napaścią lub biciem. Wydaje się, że by móc mówić o przemocy, ofiara powinna mieć na sobie ślady fizyczny. Przemoc powinno być widać. Dopiero wówczas wierzymy osobie, która mówi o swojej krzywdzie. Jednak nie ma …

Przemoc psychiczna- czym jest i jakie może mieć skutki przeczytaj więcej »

O kryzysie humanitarnym

Hanna Segal, wybitna psychoanalityczka pisała w 1987 roku, że czasami „milczenie jest prawdziwą zbrodnią”. Nie można trwać w milczącej, wycofanej postawie, mającej pozór neutralności, udając, że wokół nie dzieje się zło. W samym środku sezonu ogórkowego wyszła kolejna książka Mikołaja Grynberga „Jezus umarł z Polsce”. Z kolei znakomita reporterka, Katarzyna Surmiak-Domańska napisała poruszający tekst dla …

O kryzysie humanitarnym przeczytaj więcej »

Lekarze „dusz”, czyli jak źle muszę się czuć, żeby pójść do psychiatry lub psychoterapeuty

Mądrość ludowa, ugruntowane przekonania społeczne, przekazy rodzinne przekonują, że ludzie dzielą się na tych, którzy mają silną psychikę i słabą. Bycie silnym psychicznym jest oczywistym powodem do dumy. Bo człowiek „silny” radzi sobie z życiem, a „słaby” się załamuje.  Między innymi dlatego wiele osób uważa wizytę u specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym, za porażkę. Boją się …

Lekarze „dusz”, czyli jak źle muszę się czuć, żeby pójść do psychiatry lub psychoterapeuty przeczytaj więcej »