Terapia par
„Mimo częstego pragnienia, by małżeństwo było początkiem czegoś nowego oraz by uciec od frustracji i rozczarowań doznanych w niezadowalających wcześniejszych relacjach, silne nieświadomie więzy z pierwszymi obiektami miłości mogą zdeterminować wybór partnera tak, aby był to ktoś, z kim wcześniejsza sytuacja będzie mogła być kompulsywna odtwarzana.”
W ten sposób Pincus (1962, za Mary Morgan, Stan umysłu pary. Psychoanalityczna terapia par) tłumaczy, co może dziać się z parze i co prowadzi co do konfliktów, rozczarowania, niechęci, kryzysu, a ostatecznie do rozpadu pary.
Wydaje się, że wchodząc w związek, wypełnieni jesteśmy nadziejami i dobrymi chęciami. Mamy przekonanie, że uczucie powinno być wystarczającym środkiem do pokonania wszystkich kryzysów. Uczucie i silna wola. Rzeczywistość okazuje się jednak znacznie bardziej skomplikowana. Tworząc dowolną relację, wnosimy do niej nieświadome pragnienia, wyobrażanie, oczekiwania. Będą więc działy się różne rzeczy, będziemy się różnie czuć. W przypadku relacji intymnej, związku, małżeństwa, uczucia te są szczególnie silne, a kryzysy głębokie i bolesne.
Dlatego też odkrycie nieświadomych często źródeł problemów i przepracowanie ich może uratować związek.
Dla kogo jest zalecana terapia dla par?
Terapia małżeńska, a także dla par, zalecana jest osobom, które:
- doświadczają kryzysu,
- mają trudności w komunikacji,
- w sytuacji straty bliskiej osoby,
- są niezadowolone z prowadzonego życia seksualnego,
- myślą o rozstaniu,
- podejrzewają partnera lub partnerkę o zdradę,
- rozpoczynają tworzenie kolejnych rodzin, tak zwanych patchworkowych.
Psychoterapia dla par Warszawa
Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na stronie lub telefonicznie pod numerem: 796325016.
Kiedy psycholog może być potrzebny?
Problemy w komunikacji, nieumiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, pojawienie się agresji czy zanik bliskości fizycznej i emocjonalnej mogą niepokoić osoby tworzące związek. Gdy dopada je kryzys związany z pojawieniem się lub odejściem członka rodziny, przeciążeniem codziennymi obowiązkami, nadmiarem zmartwień, zrozumiałe jest, że potrzebuje one wsparcia. Jeśli rozmowy i wspólne próby rozwiązania problemów nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, być może warto poszukać pomocy specjalisty.
Psycholog zajmujący się psychoanalityczną psychoterapią asystuje klientom w słuchaniu i zrozumieniu siebie nawzajem. Pomaga im dostrzec trudno zauważalne schematy i szkodliwe mechanizmy, które wykształcili pod wpływem trudnych doświadczeń. Uświadamia, że postać, jaką przyjmuje ich związek, ma swoje źródło w relacjach, w jakich trwali w przeszłości – rodzinnych, przyjacielskich, romantycznych. Współpracuje z nimi przez pewien czas, aby mogli osiągnąć najlepsze możliwe efekty – dlatego terapia małżeńska może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od sytuacji oraz potrzeb pacjentów.
Na czym polega współpraca ze specjalistą w czasie terapii dla par?
Sesje terapeutyczne polegają na swobodnych rozmowach, podczas których partnerzy mają możliwość poruszyć wszelkie tematy. Mogą opowiadać o emocjach, obawach, wspomnieniach, innych relacjach. Psychoterapeuta uważnie obserwuje mówiących i razem z nimi próbuje zrozumieć, dlaczego ich związek wygląda właśnie w taki sposób – jakie mechanizmy, przeżycia i niezaspokojone potrzeby stoją za ich zachowaniami.
Jaką rolę pełni psycholog prowadzący terapię małżeńską?
Dzięki pomocy zewnętrznego obserwatora partnerzy zgłaszający się na terapię mogą podzielić się przemyśleniami w środowisku, w którym nie będą oceniani, a następnie zobaczyć swoje poglądy i czyny oczami innej osoby. Przebywając w gabinecie, mają też okazję skonfrontować się z trudnymi emocjami i wspomnieniami, których przepracowanie jest konieczne nie tylko do naprawy związku, ale i do podniesienia komfortu życia każdej ze stron.
Efektem współpracy z terapeutą powinno być zwiększenie świadomości małżonków na temat ich funkcjonowania w relacji i tego, jakie mechanizmy rządzą zachowaniem obu budujących ją osób. Wzięcie na siebie odpowiedzialności za pracę nad wcześniej nieuświadomionymi schematami sprawi, że partnerzy będą mogli konstruktywnie rozwiązywać problemy i coraz lepiej ze sobą rozmawiać.
Umów się na sesję
Osoby niepełnoletnie mogą być umawiane jedynie telefonicznie.