Grupa wsparcia dla matek niemowląt i małych dzieci

Dobre i złe chwile są nierozdzielnie złączone. (…) Pamiętam, że szłam do łóżka kompletnie przebudzona, wiedząc, że mój przerwany sen zmieni następny dzień w piekło, że będzie więcej strasznych słów, więcej potrzeby pocieszania, ponieważ z powodu mojego zmęczenia będę się złościła na dzieci bez przyczyny, którą mogłyby zrozumieć. Pamiętam, jak myślałam, że już nigdy nie będę śnić. (A. Rich)

 

Niedawno zostałaś mamą. Wraz z pojawieniem się dziecka wszystko się zmieniło. Przestałaś spać, nie masz czasu na jedzenie, zorganizowanie spotkania ze znajomymi to spora logistyka. Dziecko chce ciągle być przy piersi albo trzeba je ciągle nosić. Płacze i nie wiesz dlaczego.

Masz poczucie, że utknęłaś. Myślisz, że tak już zawsze będzie, że nigdy nie wyjdziesz z domu, nie przestaniesz odczuwać poczucia winy, że tęsknisz za życiem „sprzed dziecka”. Może winisz się za to, że dziecko Cię nie cieszy. Być może zawstydza Cię to, że macierzyństwo przeżywasz jak  udrękę i rozczarowanie. Martwisz się, że Twoje uczucia wpłyną na rozwój dziecka. Zastanawiasz się, czy to jak się czujesz oznacza, że nie kochasz swojego dziecka.

Myślisz, że to jak się czujesz teraz nigdy się nie zmieni. Myślisz, że żadna inna matka nie czuje tego, co Ty. Zastanawiasz się, czy to co czujesz jest normalne.

Wraz z narodzinami dziecka rodzi się matka. Proces ten może być samotnym doświadczeniem. A samotność jest jednym z największych wrogów wczesnego macierzyństwa. Tak jak do wychowania dziecka potrzeby wioski, tak też młodej matce potrzebni są inne ludzie, którzy pomogą jej osadzić się w nowej roli.

 

Zapraszamy na grupę wsparcia dla mam dzieci najmłodszych (do 3 roku życia), które chcą:

  • Móc swobodnie rozmawiać o swoim doświadczeniu macierzyństwa
  • Oswajać nową życiową rolę
  • Posłuchać jak inne kobiety radzą sobie w roli matki, z jakimi trudnościami i wyzwaniami się spotykają
  • Przyjrzeć się relacji z dzieckiem
  • Porozmawiać o swoich uczuciach i emocjach związanych z dzieckiem
  • Poradzić sobie z depresją poporodową

 

Będzie to niewielka, maksymalnie ośmioosobowa grupa półotwarta. Oznacza to, że kolejna osoba zostanie dołączona, jeśli ktoś odejdzie z grupy.

Grupa będzie spotykać się raz w tygodniu, w soboty. Każdorazowe spotkanie będzie trwało 90 minut.

Można przychodzić z dziećmi!

Koszt jednej 90- minutowej sesji to 90 złotych.

Grupa będzie spotykała przez rok, prawdopodobnie w soboty. Przystąpienie do grupy poprzedzają konsultacje, których koszt wynosi 100zł.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *